Ptačinec prostřední, Stellaria media
Ptačinec byla jedna z prvních bylin, kterou jsem se naučila poznávat. Už jako malá jsem ho hledala v zeleninové zahrádce a nosila slepicím, které se o něj praly. Tenkrát mě nenapadlo jej ochutnat. Plevel... Ale o mnoho let později jsem zjistila, jaký je to bohatýr mezi bylinami, co se týče výživových hodnot.
Patří do skupiny tzv. potravinových bylin, které můžeme jíst jako zeleninu. Roste celoročně v každé zahradní půdě, na starých záhonech a kompostech.. K jídlu se hodí pouze vrcholové výhonky, které nejsou ještě vláknité. Je bohatý na železo, zinek, vápník, draslík, křemík, hořčík, organické kyseliny, třísloviny, saponiny vitamín C a E, karotin, tanin, sliz, hořčiny a zřejmě další ještě neprozkoumané látky.
Příznivě působí na trávicí systém - zklidňuje pálení žáhy, hojí žaludeční vředy.
V oblasti dýchacího ústrojí působí ve formě čaje zvlhčujícím efektem, ulevuje při suchém, dráždivém kašli, astmatu a bronchitidě. Kombinujeme jej s kořenem proskurníku, diviznou, slézem.
Pomáhá očišťovat krev od metabolitů při látkové výměně, stimuluje jaterní funkce a metabolismus. Ve formě obkladů a zábalů se aplikuje při ekzémech, lupénce.
Významně pomáhá ve formě čaje i jako obklad při bolestech kloubů.
Na jemnohmotné úrovni nese (podle mého vyciťování) tuto informaci, kterou se pokusím převést do slov:
Mohu si dovolit být křehká a zranitelná, jelikož mě nese Matka země. Jsem vybavena vším, co potřebuji do života. Jsem si vědoma svého vnitřního bohatství, jsem si vědoma své hodnoty a proto si nemusím na nic hrát, nic zveličovat. Právě proto si mohu dovolit působit obyčejně.
Využívá se převážně čerstvý nebo ve formě masti, oleje, octa, jelikož sušená bylina rychle ztrácí své léčebné vlastnosti.
Nejširší použití má v kuchyni. Odšťavuji ho s dalšími bylinami na zelené nápoje, přidávám do salátů, pomazánek, nádivek, sendvičů, smažených vajíček, dělám z něj zelené omelety, pesto, salátové dresinky. Tady je pár receptů pro vaši inspiraci:
Ptačincové zelené palačinky:
(Abychom dosáhli sytě zelené barvy, rozmixujeme do těsta i listy špenátu. Samotný ptačinec nám palačinky tak pěkně neobarví.)
Smícháme 1/2 hrnku upěchovaných výhonků ptačince a 1/2 hrnku upěchovaného listového špenátu (nebo přiměřené množství mraženého), přidáme 1 šálek mléka, 1 vrchovatý šálek hladké mouky, 2 lžíce kokosového oleje, sůl a 3 vajíčka. Vše důkladně rozmixujeme do napěněné konzistence. Těsto uložíme na 10 minut do chladničky a poté ještě jednou promixujeme, aby se provzdušnilo. Palačinky smažíme na kokosovém oleji. Můžeme srolovat a pokrájet jako nudle do polévky nebo naplnit pomazánkou nebo cizrnovým humusem.