Jmelí bílé (Viscum album)

28.12.2023

Jmelí je opředeno mnoha legendami a jako bylina má široké uplatnění v léčitelství nejen evropském. Plinius starší ve svém díle informuje o obřadech, které praktikovali keltští druidové. Za určité fáze měsíce, oblečení ve slavnostních bílých řízách, zlatými srpy odřezávali jmelí z dubů a zachycovali je do bílých roušek. Keltové věřili, že rostlina léčí všechny nemoci a odstraňuje neplodnost jak u lidí, tak u zvířat.

Tento rostlinný parazit není na svém hostiteli úplně závislý. Fotosyntézou si vytváří vlastní živiny, potřebuje tedy pouze vodu a minerály. Na každém stromě, na kterém cizopasí, přitom vypadá jinak a většinou má zelenožlutou barvu listů. Zeleného jmelí je v přírodě jen asi deset až patnáct procent. Málokterý strom totiž dokáže poskytnout tomuto parazitovi tolik mízy, aby si dokázal vyrobit dostatek zeleného chlorofylu.

Jmelí je téměř nezničitelné, umírá až se svým hostitelem. Třeba na cedrech můžeme najít jmelí staré i 1400 let.

Co se léčebných účinků týče, za nejkvalitnější je považováno jmelí jabloňové, hlohové a jedlové.

V klinických studiích byla prokázána podpora kardiovaskulárního systému. Účinné látky ze jmelí rozpouštějí vápenaté cévní usazeniny. A to i v případě infarktu nebo mozkové mrtvice.

Dokáže snížit krevní tlak a ulevuje tím srdci, doporučuje se při poruchách štítné žlázy, léčí i křečové žíly.

Užívá se jako podpůrná bylina při diabetu 1. typu.

Ulevuje v době klimakteria, odbourává návaly krve do hlavy.

Extraktů ze jmelí se využívá při léčbě rakoviny. Jmelí, stejně jako chemoterapie, ničí nádorové buňky, ale jeho výhodou je, že zdravé buňky a tkáně ochraňuje a pozitivně stimuluje celý imunitní systém. Během konvenční onkologické léčby jsou pozorovány menší nežádoucí účinky a pacient se cítí výrazně lépe jak po psychické, tak fyzické stránce. Bylo pozorováno, že dochází ke zmenšení, nebo dokonce úplnému vymizení nádoru.

Pokud by se vám jmelí hodilo na vaše zdravotní obtíže, obrňte se trpělivostí – je to bylinka, která se musí používat dlouhodobě.

Čaj ze jmelí se připravuje jako studený macerát, jelikož při vyšších teplotách dochází k degradaci účinných látek.

Do nádoby dejte jmelí, zalijte studenou vodou a louhujte 12 hodin. Před popíjením můžeme jen velmi mírně ohřát. Pijeme 1 až 2 šálky denně.

Kromě macerátu se dá jmelí užívat i jako tinktura: čerstvé jmelí nasekejte, zalijte 60% pálenkou a nechte 6 týdnů louhovat. Kupovanému jmelí se vyhněte. Může být chemicky ošetřené a navíc nevíme, na jaké dřevině vyrostlo.

Důležitá upozornění na závěr:

Pokud si budete chtít bezpečně připravit tinkturu nebo čaj ze jmelí, vyhněte se bílým bobulkám. Jejich požití vyvolává nevolnost, bolesti hlavy a výjimečně i smrtelnou otravu.

Bylina se nedoporučuje užívat v těhotenství, protože obsahuje tyramin, který může vyvolat děložní stahy. Není vhodné užívat při kojení a není také vhodné podávat čaj ze jmelí dětem.

Pokud trpíte vážnými chorobami, stejně jako u všech ostatních bylin je doporučeno konzultovat užívání drogy se svým lékařem.

Na jemnohmotné úrovni ji zatím nemám navnímanou. Všimla jsem si, že je pro mě ukazatelkou směru. Když při procházkách lesem nad něčím přemýšlím, objevuje se jmelí  na podivných místech v momentech, když mne napadne myšlenka s řešením. Je to takové křidélko vážky, které mi sděluje: "jdeš správným směrem".